Top ratni filmovi svih vremena

Most, 3. 4., 20:00

Da bi zaustavili njemačku ofenzivu, Partizani šalju elitni tim stručnjaka za eksplozive da raznesu strateški važan most. Osim što je brižljivo čuvan, most je naizgled neuništiv i jedini čovjek koji zna njegove slabe konstrukcijske točke je arhitekt koji ga je i sagradio. On, međutim, oklijeva sa suradnjom jer mu je žao uništiti vlastito remek-djelo.

Hajrudin Krvavac poznat je kao jedan od najvećih majstora akcijskog filma jugoslavenske kinematografije, a sve njegove kvalitete vidljive su i u filmu „Most“, koji je jedan od najuspješnijih u njegovom opusu, uz „Valter brani Sarajevo“ i „Partizansku eskadrilu“.

Igmanski marš, 10. 4., 22:40

Krajem siječnja 1942. godine Prva proleterska brigada se na Romaniji našla opkoljena jakim njemačkim snagama. Štab brigade donosi odluku o izvršenju opasnog, ali jedino mogućeg pokreta. Trebalo je proći pored Sarajeva, preko Igmana, prema oslobođenoj Foči. Igmanski marš je izveden noću između 27. i 28. siječnja, po dubokom snijegu i velikoj hladnoći. Taj marš postaje legenda, a četrdeset teško promrzlih boraca prebačeno je na liječenje u Foču, gdje su junački podnijeli nadljudske bolove amputiranja promrzlih dijelova tijela bez narkoze.

Sutjeska, 13. 4., 20:00

Teritorij jugoslavenske republike Bosne i Hercegovine, 1943. godine. Nakon što se obznanilo da njemačke trupe pristižu u Jugoslaviju, na pomolu je velika bitka koja bi mogla odnijeti mnogo žrtava. Partizanski vođa Tito (R. Burton) svjestan je opasnosti u kojoj se nalaze on i njegovi ljudi: njih dvadeset tisuća, zajedno sa središnjom bolnicom, opkoljeni su u bosanskim vrletima od šestostrukog neprijatelja. Uslijedit će teške borbe, tijekom jednog proboja sam će Tito biti ranjen, a mnogo će hrabrih ljudi poginuti…

Lager Niš, 19. 4., 20:00

Krajem 1941. godine Gestapo je formirao prvi koncentracijski logor u Jugoslaviji - Lager Niš. U logoru su smješteni politički zatvorenici, taoci, Židovi i uhvaćeni bolesni partizani. Okosnicu priče čini sudbina niške porodice Zarić, oca i sina, a u prvom planu su događaji koji se odvijaju u logorskoj sobi dvanaest, nazvanoj soba smrti. Dok Nijemci vrše danonoćna strijeljanja, u logoru se grozničavo priprema bijeg. Od 145 logoraša, preko sto je uspijelo dokopati se slobode. Bio je to prvi masovni bijeg iz nekog od logora rasutih širom Europe.

Okupacija u 26 slika, 24. 4., 23:20

Dubrovnik, 1941. Idiličan život trojice mladih prijatelja, Hrvata Nike, Talijana Tonija i Židova Mihe, grubo prekida rat i uspostava okupacijske vlasti. Toni, koji je zaručen za Nikinu sestru Anu, postaje crnokošuljaš, Miho jedva izbjegne smrt, a Niko se pridružuje partizanskom pokretu.